Od:                                  Peopledrive Lucie Chudobová <info@peopledrive.cz>

Odesláno:                       úterý 10. září 2019 21:25

Komu:                             tereza.necasova@peopledrive.cz

Předmět:                        Peopledrive Jobsletter 09/2019 - pohovor levou zadní - IX. díl

 

 

Logo Peopledrive

 Jobsletter 09/2019

 

Tým Peopledrive

Novinky pro Vás

Dobrý den, Terezo, po letní pauze se vracíme s naší edicí "Pohovor levou zadní". Její devátý díl naznačuje, že se pomalu blížíme do závěrečné fáze. A čím končí výběrové řízení? Vyjednáváním nástupních podmínek. A právě na toto téma, kterého se uchazeči obávají mnohdy více, než je třeba, Vám v tomto jobsletteru chceme dát několik praktických rad. Jinak vězte, že všechny minulé díly poctivě ukládáme do našeho webového archivukde se na ně můžete kdykoliv podívat a přečíst si, co jsme psali například o záludných otázkách na pohovoru. A pomalu už chystáme témata na jobslettery v roce 2020. Co by Vás zajímalo? Nemusí se to týkat nutně jen pohovorů a výběrových řízení, ale také zaměstnaneckého poměru, pracovního práva, rozvoje a vzdělávání. Máme široký záběr! Své nápady na témata nám posílejte na info@peopledrive.cz. Krásný začátek podzimu a mnoho úspěchů!

 

Naše poradna

Pohovor levou zadní - IX. díl - CO A JAK VYJEDNÁVAT

V minulých dílech (archiv jobsletterů) jsme probírali všechno možné od struktury pohovoru, typů otázek, jak se prezentovat, co odpovídat, na co se můžete ptát Vy, jak fungují assessment centra a mnoho jiného. V tomto díle jsme vybrali trochu ostřejší téma, a to vyjednávání. Co všechno a jak můžete vyjednávat? 

 

Odměňování

Rozlišuje se fixní mzda a k tomu většinou v nějaké podobě tzv. variabilní složka, ať už se jedná o měsíční osobní ohodnocení, kvartální odměny, roční bonusy aj. Při diskuzi o odměňování na pozici je třeba zajímat se o všechny složky, byť většinou to, o čem se vyjednává nejvíce je fixní mzda, která reflektuje mimo jiné "Vaši cenu" na trhu práce. Obecně se doporučuje, abyste hovor o podmínkách nezačínali sami, ale raději počkali, až téma financí otevře druhá strana. Co všechno zvážit při odpovědi na otázku týkající se Vašeho mzdového očekávání?  Jinými slovy, co mohou být argumenty pro Vaše vyjednávání?

  • Cena toho, co nabízíte – na kolik si Vy ceníte svých zkušeností, dovedností a potenciálu? Na jakou fixní mzdu či celkový příjem jste zvyklý? Samozřejmě také při zvážení Vašich životních nákladů.
  • Průzkum trhu a průměrná mzda či celkový příjem na dané pozici v daném regionu - orientační informaci můžete získat např. ZDE anebo se poraďte u nás 
  • Zmíněné variabilní složky pro danou pozici, jejich průměrný podíl na celkovém příjmu, minima či maxima a hlavně plnění pro jejich získání
  • Zaměstnanecké benefity – finanční i nefinanční (např. rozvoj a vzdělávání či work-life balance - pro někoho může být možnost home office zajímavější než několik tisíc ke mzdě navíc)
  • Postavení firmy na trhu, důležitost pozice ve firmě, budoucí očekávání od pozice (navýšení obratu, počtu zaměstnanců, nové plány apod.)

Všechna tato fakta doporučujeme zvážit, než dáte své finální stanovisko, případně je použít k podložení své odpovědi. Většinou totiž platí, že jakmile vyslovíte konkrétní sumu, snižujete si pravděpodobnost vyjednání vyšší částky. Pokud situace vyžaduje, abyste na téma fixní mzdy odpověděli a Vy přitom ještě nemáte všechny informace, samozřejmě můžete poprosit o čas a vysvětlit, které informace od firmy Vám k plnohodnotnému rozhodnutí chybějí. Pokud ale cítíte, že byste měli říct nějakou konkrétní částku, je lepší zmínit horní hranici zvažovaného rozpětí (které zřejmě máte v hlavě), případně s dovětkem, že jste otevřeni další diskuzi a podle toho, co se dozvíte, částku můžete upravit.

 

Co dalšího se dá vyjednávat? Tak třeba doba neučitá, zkrácení zkušební doby (u manažerských pozic to může být ze zákona až 6 měsíců), zaměstnanecké benefity, nebo i datum nástupu tak, abyste si mezi zaměstnáními stihli dopřát ještě nějakou tu dovolenou a současně o vysněnou pozici kvůli časové prodlevě nepřišli.  V rámci našich poradenských služeb nabízíme mimo jiné také konzultaci Vašeho mzdového ohodnocení na pracovním trhu. Vycházíme z aktuálních statistik z různých zdrojů a každodenního setkávání se zaměstnavateli a jejich manažery. Neváhejte se na nás obrátit na info@peopledrive.cz. Anebo si objednejte balíček na míru, kterému říkáme Poradenství před chystanou změnou. Přejeme mnoho úspěchů!

 

 

Aktuálně hledáme 

PRAHA         

 

STŘEDNÍ ČECHY    

 

Zůstaňte s námi v kontaktu přes sociální sítě

Twitter   Facebook   Google+

 

Jaká témata Vás zajímají? Napište nám!

Tento e-mail je obchodní sdělení. Informace o provozovateli ZDE.

 

Tento email byl odeslán na adresu tereza.necasova@peopledrive.cz.

Odesilatelem je Peopledrive Lucie Chudobová, info@peopledrive.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.

Z odběru se můžete odhlásit.

 

S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing

Antispam pravidlatiny image